Co, gdy nie ma na ratę pożyczki?

Taka sytuacja może spotkać każdego, komu udzielono pożyczki, bo był wiarygodnym klientem. Konsekwencje braku spłaty pożyczki niestety nie należą do przyjemności. Nie chodzi tu oczywiście o jednorazowe opóźnienie, ale o brak wpłat, które rozpoczynają proces windykacji. Przyszłości nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego też każdą pożyczkę powinna poprzedzić dokładna analiza naszej sytuacji nie tylko materialnej, ale też bytowej.

Wielopłaszczyznowe konsekwencje – co oznaczają?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że głównymi konsekwencjami braku spłaty pożyczki będą oczywiście dodatkowe koszty. Poniżej dokładna lista do zapoznania się:

  • naliczenie kar i odsetek określonych w umowie
  • przekazanie długu działowi windykacji
  • wpisanie danych klienta do baz dłużników

Co więcej, lista nie kończy się jedynie na tych trzech punktach, bo każdy, kto nie spłaca udzielonej musi liczyć się z kolejnymi konsekwencjami. Sprawa może zostać przekazana do sądu, a w przyszłości taka osoba będzie miała trudności, jeśli będzie chciała wziąć pożyczkę lub kredyt.

Kiedy windykacja i wpisanie długu do windykacji?

Firmy pożyczkowe przekazują dług do windykacji w przypadku braku możliwości ustalenia spłaty długu przez klienta. Proces odzyskiwania długu firma pozabankowa rozpoczyna od ponaglenia do zapłaty. Dopiero w przypadku jej braku, zwraca się do firmy windykacyjnej. Na negatywną historię kredytobiorca nie musi długo czekać. Zwykle jest to minimum 31 dni przekroczonego terminu spłaty, po którym to terminie firma może zdecydować o wpisie do BIK, KRD czy BIG.

2 Komentarze Dodane przez

  1. Krzysztof napisał(a):

    Podobno takie wpisy też ulegają przedawnieniu czy coś takiego.

  2. Iwona napisał(a):

    Takiego wpisu to bym nie chciała 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *